Kineski vrhovni sud u četvrtak je klasificirao kripto transakcije ilegalnim i istaknuo da bi se prekršitelji mogli suočiti s velikim novčanim kaznama i kaznom do 10 godina zatvora.
Iako su kineska državna tijela najviše razine već zabranila kriptovalute 2021., novim potezom trgovanje kriptovalutama sada je formalno nezakonito i vladi omogućuje poduzimanje pravnih mjera protiv trgovaca.
Poznato je da Kina nameće strogu politiku kriptovaluta. Tijekom proteklog desetljeća, zemlja je najavila više od desetak zabrana aktivnosti povezanih s kriptovalutama.
Nakon velike nestašice energije, Kina je u rujnu prošle godine nametnula udar na rudarenje i trgovinu kriptovalutama. Taj je potez potaknuo nekoliko tvrtki da ili premjeste bazu u obližnji Singapur ili da u potpunosti prekinu rad.
Sve do tog trenutka, Kina je bila najveći svjetski rudar kriptovaluta. Zabrana u Kazahstanu sada je dovela do toga da tržišta Rusiju smatraju glavnom, nadolazećom silom u rudarenju kriptovaluta.
Nedavnom presudom suda sada se predviđa zatvorska kazna između 3 i 10 godina te novčane kazne od 50.000 juana (7918.28 dolara) do 500.000 juana za velike transakcije.
Manje transakcije mogu se suočiti s kaznom od 20.000 do 200.000 juana. Novi zakon na snagu stupa 1. ožujka.
Presuda vrhovnog suda također potiskuje nagađanja da kriptovalute možda nisu u potpunosti zabranjene u zemlji. Istočna pokrajina Zhejiang nedavno je povećala tarife za električnu energiju posebno za rudare kriptovaluta, što ukazuje da vlada pokušava obuzdati rudarenje kriptovaluta visokim računima, a ne pravnim postupkom.
Ipak, taj potez nije imao mali utjecaj na kripto tržište, budući da je fokus i dalje na tenzijama između Rusije i Ukrajine. Tržišta su se oporavila preko noći jer se sentiment prema dionicama poboljšao.
Kina i dalje u kripto svijetu
Međutim, zemlja još uvijek nije potpuno odvojena od kripto svijeta. Kina je na Zimskim olimpijskim igrama predstavila vlastiti digitalni juan.
NFT-ovi su također legalna siva zona u zemlji, iako uz neka ograničenja. Prošle godine je državna novinska agencija Xinhua objavila “digitalne kolekcionarske predmete” iskovane iz blockchaina na Tencent Cloudu.
Div e-trgovine, Alibaba i Tencent, dvije najveće kineske tehnološke tvrtke, također ulažu u NFT prostor, a Alibaba je prošle godine otvorio vlastito NFT tržište.
Ovaj članak ne sadrži savjete ili preporuke za ulaganja. Svaki potez ulaganja i trgovanja uključuje rizik pa prije donošenja odluke svakako dobro istražite tržište.
Ako ste spremni investirati u kripto valute posjetite Coinbase te brzo i jednostavno kupite Bitcoin.