Europska komisija je u srijedu pozdravila novi sporazum između 27 članica Europske unije o izmjeni propisa kojima se uvode sankcije Rusiji zbog vojnog napada na Ukrajinu te Bjelorusiji, zbog njezine umiješanosti u ratna zbivanja. Svrha promjena je osigurati da se ograničenja i sankcije nikako ne mogu zaobići.
Nove sankcije Rusiji “razjašnjavaju pitanje kripto-valuta i dopunjuju popis tehnologija i robe koja se ne može izvoziti u Rusiju”, objavilo je francusko predsjedništvo.
Neke od novih kazni za Rusiju utječu na dodatnih 160 ljudi koji sudjeluju u akcijama koje ugrožavaju suverenitet Ukrajine. Skupina uključuje 14 oligarha i istaknutih poduzetnika, kao i 146 članova Vijeća Federacije, gornjeg doma ruskog parlamenta, koji su ratificirali odluku Moskve da prizna odcijepljene republike Donjeck i Lugansk.
Europske mjere sada se primjenjuju na ukupno 862 pojedinca i 53 subjekta. Kako je rasla zabrinutost da bi ruska vlada i elite mogle koristiti kriptovalute u zaobilaženju zapadnih sankcija, na meti su bile i kriptovalute, koje su sada navedene u kategoriji “prenosivi vrijednosni papiri”.
“EU je ponovno potvrdio zajedničko shvaćanje da se zajmovi i krediti mogu dati na bilo koji način, uključujući kriptovalute, te je dodatno pojasnio pojam “prenosivih vrijednosnih papira” kako bi se jasno uključile kriptovalute te osigurala pravilna provedba postojećih ograničenja”, stoji u priopćenju EU.
Novi krug sankcija
Europska unija također poduzima korake kako bi ograničila mogućnosti Rusije da izbjegne sankcije preko Bjelorusije. Nekoliko bjeloruskih banaka – Belagroprombank, Bank Dabrabyt i Razvojna banka Republike Bjelorusije, kao i njihove domaće podružnice, također je isključeno iz SWIFT-a, globalnog međubankovnog sustava za razmjenu poruka.
Zabranjene su i neke transakcije sa Središnjom bankom Bjelorusije, poput onih koje se odnose na upravljanje imovinom i financiranje ulaganja. Izmjene također imaju za cilj “značajno ograničiti financijske priljeve iz Bjelorusije u EU zabranom prihvaćanja depozita većih od 100.000 eura od bjeloruskih državljana ili rezidenata”.
EU još uvijek radi na svojim propisima o kriptovalutama. Prijedlog Uredbe o tržištima kripto-imovine (MiCA) predan je ovog tjedna Europskom parlamentu, a njegov Odbor za ekonomska i monetarna pitanja (ECON) o prijedlogu će glasovati 14. ožujka.
U veljači, nakon što je Rusija napala Ukrajinu, predsjednica Europske središnje banke, Christine Lagarde, pozvala je vlasti EU da brzo odobre regulatorni paket kako bi se Moskvi uskratile mogućnosti da u zaobilaženju europskih sankcija koristi kriptovalute.
Ako ste spremni investirati u kripto valute posjetite Coinbase te brzo i jednostavno kupite Bitcoin.