Osnivači HashFlarea optuženi su za navodnu umiješanost u kripto prijevaru i pranje novca.
Dvojica osnivača sada nepostojeće tvrtke za cloud rudarenje, HashFlare, uhićena su u Estoniji zbog navodne umiješanosti u prijevaru vrijednu 575 milijuna dolara.
U vrijeme osnutka 2015. godine, tvrtka je bila jedna od vodećih u svom poslu, ali je velik dio svojih rudarskih operacija zatvorila u srpnju 2018.
Međutim, prema priopćenju Ministarstva pravosuđa Sjedinjenih Država u kojem se citiraju sudski dokumenti, cijela rudarska operacija, koju su vodili osnivači Sergey Potapenko i Ivan Turõgin, bila je dio “višestruke sheme” koja je “prevarila stotine tisuća žrtava”.
To je uključivalo uvjeravanje žrtava da sklope “lažne ugovore o najmu opreme” putem HashFlarea i uvjeravanje drugih žrtava da ulažu u banku lažne virtualne valute pod nazivom Polybius Bank.
Dvojac je također optužen za ostvarivanje “kriminalne dobiti” kroz 75 nekretnina, šest luksuznih vozila, kripto novčanike i tisuće strojeva za rudarenje kriptovaluta.
Američki državni odvjetnik Nick Brown za zapadni okrug Washingtona rekao je da je veličinu i opseg navodne prijevare “doista zapanjujuća”.
“Ti su optuženici iskoristili privlačnost kriptovaluta i misterij koji okružuje rudarenje kriptovaluta kako bi počinili ogromnu Ponzijevu shemu”, rekao je Brown.
Slučaj pod istragom FBI-ja
Osnivači HashFlarea optuženi su u 16 točaka za urotu za počinjenja online prijevare i jednu točku za urotu za pranje novca korištenjem lažnih tvrtki i lažnih faktura i ugovora. Ako budu osuđeni, mogli bi dobiti i do 20 godina zatvora.
Prema optužnici, njih dvojica su tvrdili da je HashFlare bio “masivna operacija kripto rudarenja”. Međutim, tvrtka je navodno rudarila po stopi manjoj od 1% od onoga što je tvrdila, a isplate je vršila kupnjom Bitcoina od trećih strana, a ne profitom od rudarenja.
Do srpnja 2018. HashFlare je najavio obustavu usluga rudarenja BTC-a, navodeći poteškoće u stvaranju prihoda usred tržišnih fluktuacija.
Kupcima nije vraćen ostatak godišnjih ugovornih naknada koji su platili unaprijed. Ostala kripto imovina dostupna u portfelju platforme nastavila je normalno funkcionirati.
Iznesene su tvrdnje da je tvrtka lažna, ali to nikada nije službeno dokazano. Posljednje javno priopćenje HashFlarea došlo je 2019. putem objave u kojoj su objavili da obustavljaju prodaju ETH ugovora jer je “trenutni kapacitet rasprodan”.
Tvrtka je obećala da će nastaviti s radom u “vrlo bliskoj budućnosti”, ali ništa nije javno objavljeno o tome što se dogodilo i HashFlare je tiho nestao.
FBI sada istražuje slučaj i traži informacije od kupaca koji su se uključili u navodne lažne sheme HashFlare, HashCoins OU i Polybius.
Ako ste spremni investirati u kripto valute posjetite Coinbase te brzo i jednostavno kupite Bitcoin.