Transparentnost i sljedivost blockchain tehnologije mogu pomoći u održivosti i smanjiti emisije ugljičnih plinova.
Porastom temperatura, topljenjem ledenjaka te sve češćim i intenzivnijim ekstremnim vremenskim neprilikama, učinci klimatskih promjena su sve izraženiji. U zadnjih nekoliko godina potreba za sprječavanjem klimatskih promjena sve je hitnija pa se tako istražuju brojne tehnologije i metode koje bi mogle pomoći.
Jedna od tih mogućnosti je blockchain, tehnologija koja ima potencijal biti vrlo učinkovita u borbi protiv klimatskih promjena. Evo nekoliko načina na koje blockchain može pomoći.
Stvaranje i upravljanje ugljičnim kreditima
Stvaranje i upravljanje ugljičnim kreditima jedan je od načina na koji blockchain tehnologija može pomoći u borbi protiv klimatskih promjena. Dozvola kojom se može trgovati naziva se “ugljični kredit” i dopušta holderu da ispusti određenu količinu stakleničkih plinova, poput ugljičnog dioksida. Kako bi smanjile svoje emisije, tvrtke i organizacije mogu kupiti ugljične kredite i njima trgovati na tržištu.
Upotrebom blockchaina upravljanje ugljičnim kreditima može postati transparentnije i učinkovitije. Sve transakcije karbonskih kredita mogu se pratiti u stvarnom vremenu i dokumentirati pomoću decentralizirane knjige. Time se mogu izbjeći prijevare i osigurati njihovo namjensko korištenje.
Promicanje obnovljivih izvora energije
Uspostavom decentralizirane energetske infrastrukture, blockchain tehnologija također može potaknuti usvajanje obnovljivih izvora energije.
Bez pomoći centralizirane organizacije ili komunalnog poduzeća, ljudi i tvrtke mogu kupovati i prodavati obnovljivu energiju izravno jedni drugima koristeći decentraliziranu energetsku mrežu. To može podržati usvajanje obnovljivih izvora energije, kao što su solarna energija i energija vjetra te smanjiti ovisnost o fosilnim gorivima.
Upravljanje lancem opskrbe
Upravljanje lancem opskrbe još je jedno područje u kojem se blockchain tehnologija koristi za rješavanje klimatskih promjena.
Tvrtke mogu pronaći prilike za smanjenje svog ugljičnog otiska i donošenja održivijih odluka korištenjem blockchaina za praćenje ugljičnog otiska proizvoda i materijala u cijelom opskrbnom lancu. Promicanjem održive proizvodnje i prakse potrošnje, emisije stakleničkih plinova mogu se značajno smanjiti.
Praćenje i izvještavanje o emisijama ugljika
Praćenje i izvještavanje o emisijama ugljičnog dioksida raznih poduzeća, vozila i strukture, također se može obaviti korištenjem blockchain tehnologije.
Vlade i organizacije mogu preciznije mjeriti i izvještavati o svojim emisijama te pratiti napredak prema svojim ciljevima smanjenja emisija korištenjem decentralizirane knjige za praćenje emisija.
Izazovi u implementaciji blockchaina za smanjenje emisija ugljika
Zahtjev za standardizacijom, skalabilnost i kompatibilnost samo su neke od prepreka u implementaciji blockchaina kao rješenja u borbi protiv klimatskih promjena.
Mnoge blockchain mreže trenutno imaju vrlo skroman kapacitet i mogu obraditi samo mali broj transakcija. Također postoje problemi s korištenjem energije blockchain tehnologije i potrošnjom iste za blockchain transakcije.
Stvaranje održive budućnosti
Iako je blockchain tehnologija još uvijek u povojima u smislu usvajanja i razvoja, njezina moguća upotreba u zaustavljanju klimatskih promjena vrlo je obećavajuća. Blockchain može ubrzati prijelaz na ekonomiju s niskom razinom ugljika povećanjem transparentnosti, učinkovitosti i odgovornosti u reguliranju emisija ugljika te poticanjem održivih praksi.
Ipak, kako bi blockchain bio uspješan u rješavanju klimatskih promjena, postoje i poteškoće i ograničenja koja se moraju prevladati. U konačnici će biti potrebna kombinacija tehnologija i rješenja za rješavanje složenog i hitnog izazova klimatskih promjena.
Izvor: Cointelegraph
Ako ste spremni investirati u kripto valute posjetite Coinbase te brzo i jednostavno kupite Bitcoin.