Nedavna istraživanja najveće njemačke multinacionalne investicijske banke Deutsche Bank pokazala su da će potražnja za alternativnim valutama porast do 2030. godine, pri čemu će digitalne valute s vremenom na kraju zamijeniti gotovinu.
U istraživanju je također navedeno da će se broj korisnika blockchain novčanika za 10-ak godina povećati na 200 milijuna te da bi bankovne kartice mogle nestati iz šire upotrebe.
U izvještaju pod nazivom “Imagine 2030”, šef temeljne strategije kreditiranja i tematskih istraživanja u Deutsche Bank, Jim Reid, podigao je svijest o izazovima s kojima se postojeći fiat-sustav suočio posljednjih godina, posebno s pojavom kriptovaluta.
Reid je odredio da povećana potražnja potrošača za nematerijaliziranim načinima plaćanja i anonimnost mogu dovesti više ljudi do digitalnih valuta.
Glavni izazovi usvajanja
Da bi se postigla šira rasprostranjenost, digitalna imovina treba svladati tri velike prepreke. One uključuju percipirani legitimitet u očima vlada i regulatora, što za sobom povlači stabilnost cijena i omogućuje globalni doseg na tržištu plaćanja.
Prema Reidu, ovo bi pridonijelo stabilnosti cijena te povećalo interes poduzeća u platnoj industriji (Visa, Mastercard) te velikim američkim trgovcima kao što su Amazon i Walmart. Reid je također istaknuo da će se mainstream usvajanjem pojaviti novi izazovi i prijetnje.
Među glavnim prijetnjama navodnom financijskom sustavu zasnovanom na digitalnoj valuti, Reid je naveo ovisnost o električnoj energiji, cyber napade i digitalni rat.
“Ako se to dogodi, linija između kriptovaluta, financijskih institucija te javnog i privatnog sektora može postati poprilično nejasna”, napisao je Reid.
Države istražuju CBDC
Svjetske vlade u međuvremenu aktivno raspravljaju o potrebi razvoja nacionalnih digitalnih valuta. Guverner Banke Japana, Haruhiko Kuroda, izjavio je da u zemlji ne postoji javna potražnja za digitalnom valutom središnje banke (CBDC). Kuroda je uočio sve veću potražnju za plaćanjem u gotovini i dodao da je o tom pitanju banka provela tehnička i pravna istraživanja.
Britanski Djevičanski otoci zauzeli su nešto proaktivniji pristup prema CBDC, uz najavu da zemlja razvija digitalnu valutu pod nazivom BVI ~ LIFE u suradnji s blockchain startupom LifeLabs. Valuta je dio šire inicijative za rast lokalnog fintech sektora i bit će vezana za američki dolar. Također, Francuska središnja banka planira provesti CBDC za financijske institucije u 2020. godini.
Ako ste spremni investirati u kripto valute posjetite Bitcoin mjenjačnicu te brzo i jednostavno kupite Bitcoin.