Pompa oko Terra Classic usluge kripto stakinga i nove značajke “spaljivanja” tokena pomogla je potaknuti porast LUNC-a.
Dvostruki kolaps UST stablecoina i LUNA kriptovalute mnogi su smatrali djelomičnim krivcem za kripto krah cijelog tržišta u svibnju, što je rezultiralo likvidacijama kriptovaluta i značajnim padom cijena. No, ponovno pokrenuta LUNA i rebrendirana Luna Classic (LUNC) naglo su porasli u posljednjih nekoliko dana i početkom rujna nadmašili sve najbolje rangirane kriptovalute do sada.
Terra Classic nadmašila kripto tržište
Cijena tokena skočila je više od 250%, a 8. rujna dosegnula je 0,000594 USD, što je najbolja zabilježena razina. U istom razdoblju Bitcoin (BTC) je pao 4%, a Ether (ETH) dobio samo 3,5%.
Profit na tržištu Terra Classic pojavio se unatoč njegovoj povezanosti s ukinutim tokenom Terra (LUNA), projektom vrijednim 40 milijardi dolara koji je propao u svibnju. Terra Classic je rebrandirana verzija istog projekta Terra i kao takva je predmet skepticizma analitičara i investitora od samih početaka. No, trgovci su posljednjih tjedana ignorirali takva upozorenja.
Usluga stakinga
Nova usluga stakinga počela je s radom na Terra Classic lancu 27. kolovoza i bila je prvi glavni znak tekućeg rasta LUNC cijene.
Prema LuncStaking_Botu, korisnici su uložili više od 610 milijardi LUNC-a s Terra Classicom u odnosu na njegovu neto ponudu od 6,9 bilijuna jedinica. Prije samog kraha, u optjecaju je bilo oko 300 milijuna Lune. Drugim riječima, gotovo 9% ukupne ponude LUNC-a uklonjeno je iz optjecaja.
Podaci sa StakingRewardsa pokazuju da Terra Classic staking vraća korisnike s godišnjim prinosom od 37,8% i među najvećim je isplatama u kripto industriji.
Veći prinosi mogli su odigrati ključnu ulogu u povećanju potražnje za LUNC-om, što je dovelo do porasta cijene tokena za više od 450% od pokretanja usluge stakinga.
LUNC spaljivanje tokena
Osim stakinga, programeri Terra Classic također su uveli mehanizam za spaljivanje tokena kako bi povećali nestašicu LUNC-a.
Član zajednice Terra Classic Edward Kim početkom rujna je predložio uvođenje poreza na transakcije od 1,2% na sve LUNC transakcije.
Zanimljivo, već postoji mehanizam za spaljivanje LUNC-a koji je trajno uklonio više od 3,6 milijardi tokena iz optjecaja.
Unatoč tome, određeni tehnički pokazatelji pokazuju da postoji opasnost od korekcije rasta cijena LUNC-a u bliskoj budućnosti. To uključuje njegov dnevni indeks relativne snage (RSI), koji je 8. rujna prešao 90, razinu ekstremne prekupljenosti koju obično prati korekcija cijene. Ipak, trgovci nisu uvjereni u dugovječnost rasta cijena.
Prema svemu sudeći, šanse da Luna dostigne 1 dolar, gotovo da i ne postoje. Što vi mislite?
Ako ste spremni investirati u kripto valute posjetiteCoinbase te brzo i jednostavno kupite Bitcoin.